Volejbal po roce 1945

Jak to bylo s volejbalem v roce 1954

Další změny - v roce 1956 - 1962 - Slovan, Jiskra, Transporta, Lokomotiva

V roce 1963 začaly s volejbalem ženy chrudimského gymnázia

Odborářské volejbalové soutěže

V letní době se hrálo

V zimním období v tělocvičnách

Střídání hřišť

VOLEJBAL PO ROCE 1945
Konec druhé světové války otevřel opět brány tělovýchově a sportu. Volejbalistům začaly tradiční turnaje a jejich počet neustále stoupal. Volné soboty neexistovaly, stovky volejbalistů trávily neděle s míčem u vysoké sítě, a nikomu nevadilo, že přichází o den volna - snad jen některé manželky trochu více "hudrovaly". Nejlepší a nejvíce navštěvované byly ty posvícenské, kde si často, i přes potíže se stravováním, přišly na své i žaludky volejbalistů. Organizovaná soutěž se začala hrát později, někdy i formou turnajů, a až od úrovně dnešních krajských soutěží. Tak byl každý turnaj velkým volejbalovým svátkem a místo konání se stávalo úlem "hvězdicové rallye", ale kolařů, protože to byl dlouho jediný dopravní prostředek. Turnaje se konaly i v Chrudimi a možná, že tím prvním byl dorostenecký přebor Východočeské župy Pippichovy, který se hrál v roce 1946 na hřišti za sokolovnou. Chrudimské dorostenecké družstvo však chybělo. Když se to podařilo, bylo většinou složeno ze starších, bývalých hráčů. Hrálo se hlavně v Sokole, kde propagátorem volejbalu byl Vojta Zámiš (též rozhodčí české házené a ledního hokeje). A hrálo se nejen před a po pravidelném cvičení, ale i v neděli dopoledne. Mezi hráči najdeme jména: Hevák, Žemlík, Láďa Valenta, Ota Valenta, Černý, Bulis - ten přišel ze Sokola Vinohrady, a trochu mladší Vačkář, Koreček a Pavlík. S odstupem času se těžko získávají informace, proč se volejbal nehrál ve sportovních klubech SK a AFK Chrudim. Jedno je jisté, že tento sport neměl funkcionářské zázemí a nehrála se celoroční soutěž jako tomu bylo třeba u kopané, házené atd. V historických tabulkách je u volejbalového oddílu TJ Transporta Chrudim uveden rok 1948. Pátrání v archívu TJ však žádnou stopu o činnosti nebo o jménech hráčů nepřineslo. Volejbalová družstva sice existovala, ale byla to náhodná družstva, sestavená jen příležitostně pro nějaký ten turnaj. V pamětí je až rok 1953, ve kterém se konaly přebory DSO Spartak, a kterých se zúčastnilo i družstvo mužů Spartaku Transporta Chrudim. Hrálo se nejprve ve skupinách v Pardubicích a finále se hrálo ve Slatiňanech. Družstvo Spartaku Transporta Chrudim bylo narychlo sestaveno z hráčů a zaměstnanců Transporty: J. Bakeš a J. Hanousek z Ochozu, L. Krupička z Heřm. Městce a Chrudimáci J. Bakeš, K. Horný, M. Hudeček, hokejista B. Ipser, Slávek Černý, S. Štastný, vedoucím družstva byl B. Janovský, který také všechno dění "spískal".

klikni

zleva: J.Hanousek, B.Ipser (hokejista, fotbalista), B.Janovský (coach), I.Černý, J.Bakeš, L.Krupička, K.Horný, M.Hudeček, Šťastný

K překvapení všech a hlavně hráčů si toto družstvo vybojovalo pěkné druhé místo v kraji, když porazilo mnohá stálá družstva.

menu

JAK TO BYLO S VOLEJBALEM V ROCE 1954
V roce 1954 si u nových transporťáckých bytovek "Na rozhledně" udělali skromné hřiště sportovně založení obyvatelé. Po počátečních "srandamačích" začali pod názvem Spartak Transporta Chrudim jezdit po turnajích s družstvy DSO Slovan Chrudim a Tuněchody, zahájili i okresní přebor, který však skončil vzájemnými zápasy těchto družstev. DSO Slovan Chrudim v roce 1954 získal titul okresního přeborníka v mužích. Družstvo "Rozhledna", později Spartak Transporta Chrudim tvořili hráči: Doucha, Krupička, Nejedlý, Pavlík, Procházka, Studníčka, Šantrůček a Šťastný. O rok později se Spartak Transporta dohodl se Slovanem Chrudim o předání oddílu resp. družstva mužů. Tak se rozpadlo družstvo z "Rozhledny". Ve Slovanu Chrudim se dalo dohromady kvalitní družstvo, které v následujícím roce postoupilo do krajského přeboru. Hrálo se na antukovém hřišti u staré nemocnice (mezi dnešní Poliklinikou a Českou Pojišťovnou na Dukelské). Družstvo Slovanu Chrudim reprezentovali hráči: slatiňanský atlet a volejbalista Honza Hanuš, Mirkové Skála a Michek, Babča-Vačkář, Láďa Valenta, Luboš Krupička, Jindra Nejedlý a dr.František Svoboda. Družstvo mělo i silné zázemí příznivců a fandů v čele s primářem dr. Mlčochem a dr.Horálkem. Bylo jejich zásluhou, že se při utkáních scházeli četní diváci, hlavně z řad zdravotníků. Takovou dobrou atmosféru při utkáních dnešní volejbalisté v Chrudimi neznají. Zde také začalo hrát volejbal družstvo žen, asi vůbec první v historii v Chrudimi. Bylo vedeno nadšenou sportovkyní paní Mlčochovou a dalšími hráčkami byly: Svobodová, Zemanová, Beranová, Janečková, Štursová, dále, pak Pešková, Valentová a další. Dlouhou výdrž však ženy neměly, dále však hrálo jen družstvo mužů a jeho hráč Luboš Krupička byl zařazen do krajského družstva DSO Slovan. To překvapilo na celostátních přeborech DSO Slovan, které se konaly v Karlových Varech. V silné konkurenci šesti družstev zvítězilo a do pardubického kraje přivezlo broušený pohár vítěze. Mezi hráči družstva byla tak známá volejbalová jména, jako Mirek Čípa z Pardubic, kdysi v mládí student a hráč chrudimského gymnazia a Franta Vojtěch z pardubické Studánky.

menu

DALŠÍ ZMĚNY V ROCE 1956 - 1962 - SLOVAN, JISKRA, TRANSPORTA, LOKOMOTIVA
Ve Slovanu vydržel volejbal dva roky a po zrušení DSO Slovan Chrudim převzala v roce 1956 družstvo mužů TJ Jiskra Chrudim - dnešní TJ ELITE. Tím se od staré nemocnice přestěhoval volejbal na hřiště za muzeum. Změnili se i hráči a mezi těmi novými byli B.Hnátek, V.Košelka, J.Klusáček.

TJ Jiskra na hřišti za Muzeem:

nahoře: Šťastný, Hnátek, Košelka, Fikar, dole: Hnátek, Krupička, Klusáček

V družstvu hostovali i vojáci ze zdejší posádky a studenti. Důležité bylo jedno, v Chrudimi se stále hrál dobrý volejbal na úrovni krajského přeboru.

Několik snímků z turnaje na VCHZ v Pardubicích:

Za několik let se ale opět měnila barva dresů - nejprve na chvíli pro Transportu Chrudim a v roce 1962 to byl dres Lokomotivy Chrudim, která vznikla z házenkářů, kteří se odtrhli od Transporty. To už začali hrát další hráči jako: J. Misof, hlinecký brankář B.Bouška, J.Šedek,M.Skočílek a další. TJ.Lokomotiva Chrudim vydržela pouze čtyři roky a po jejím zrušení se volejbal vrátil zpět do TJ Transporta Chrudim. To je také snad poslední "štace" volejbalistů po putování po chrudimských tělovýchovných jednotách. Vrátil se s novými hráči, mezi nimiž byli dr. Minařík, Fr.Mňuk, Pavlíček, Sulanský, Machata - co rok to nové jméno v družstvu. Někteří hráli jen krátkou dobu, ale mnozí z nich jsou ještě dnes v kádru hráčů současného družstva TJ Transporta Chrudim, nebo se pravidelně zúčastňují jiných volejbalových akcí, hlavně potom turnajů veteránů. Jsou to ti, kteří si i přes přibývající léta a zvětšující se bolesti kloubů a zad, nemohou se od volejbalu odtrhnout a na těchto turnajích se ve vzpomínkách vracejí ke krásným chvílím stráveným s volejbalem. Tam přesvědčují hlavně sebe, že sice mají o nějaký ten "křížek" navíc, ale že z volejbalového kumštu nic nezapomněli. Nevěříte-li, přijdte se podívat třeba druhou srpnovou naděli do Radčic u Skutče - do sportovního areálu v Doupnici. Ve své činnosti střídalo družstvo mužů krajskou soutěž s okresním přeborem, ve kterém několik let pokoušelo vybojovat si postup do krajské soutěže.

menu

V ROCE 1963 ZAČALY S VOLEJBALEM I ŽENY CHRUDIMSKÉHO GYMNÁZIA
Ještě jedno družstvo se zapsalo do volejbalové historie města. Bylo tu družstvo Rudé Hvězdy Chrudim, ale činnost byla v pravdě "jepičí". První družstvo hrálo v roce 1966 a bylo složeno většinou z příslušníků bezpečnosti. To druhé se ohlásilo v letech 1970-1971. a hráli v něm i pracovníci okresního soudu. O volejbalovém družstvu žen v DSO Slovan Chrudim jsme již hovořili.. Po skončení jeho činnosti nastala v chrudimském ženském volejbalu dlouhá přestávka. V Chrudimi hrály ženy košíkovou a hlavně dobrou házenou a volejbal nebyl v okruhu zájmů. Až v roce 1963 začaly s volejbalem dorostenky - studentky chrudimského gymnázia - v té době to byla ovšem jedenáctiletka. Jejich družstvo ve složení: Jitka Černá, Jitka Bílovská, Hana Křečanová, Petra Kučerová, Zdena Kučerová, Věra Rambousková, Růžena Vodehnalová a Květa Židková vyhrály v Havlíčkově Brodě kvalifikaci a postoupily do krajského přeboru. Ale tak, jak to u studentek chodí - konec studia a odchod na jiné školy znamenaly i rozklad tohoto nadějného družstva. Konec slavné ženské éry chrudimské házené prospěl volejbalu, protože se narodilo nové družstvo. Bylo to v roce 1965 a bývalé házenkářky se ještě s dalšími pustily do volejbalu. Hrály v krajském přeboru a družstvo bylo složeno z hráček: Boková, Hamplová, Kokešová, Kučerová, Pecháčková, Pitrová, Špačková, Štrajtová, Zitková a Zytová. Toto družstvo skončilo se svou činností v roce 1969. V roce 1972 se opět na chrudimském gymnasiu Josefa Ressela sešla parta studentek, kterým se volejbal zalíbil a jejich družstvo položilo zatím nejpevnější základy ženského volejbalu v Chrudimi a dnešního úspěšného družstva žen TJ Transporta Chrudim. Děvčata trénovala na hřišti u školy a utkání se hrála na hřišti u dnešního Středního odborného učiliště strojírenského Transporty. Základ družstva tvořily: Marta Černohorská, Alena Goláňová, Alena Horáková, Marcela Krupičková, Věra Kvapilová, Lída a Laděna Pikorovy, Irena Sodomková, Milada Vondráčková
a Jarča Nová.

 

 

Po prvním roce působení v okresním přeboru postoupilo do krajské soutěže, jejich velký rival - družstvo žen TJ Sokol Čankovice, a družstvu GJR se otevřela cesta k titulu okresního přeborníka. Tuto možnost využilo družstvo hned v následujícím roce a postoupilo do krajské soutěže. Střídání hráček bylo ještě větší než u družstva mužů a uvést všechny, které se v průběhu 17 let v družstvu vystřídaly, znamenalo by napsat skoro 90 jmen hráček, a tak snad jen namátkou: J.Sodomková, Dr.A.Brabcová, D.Minaříková, ing.H.Trnková. Teprve potom se dostaneme k dnešnímu volejbalovému družstvu: Míša Čechová, Ivana Chvojková, Blanka Končická, Slávka Kopecká, Dáša Kubánková, Jana Kubanová, Zdena Lédlová, Marta Lekešová, Jana Olexová, Zuzana Patzáková, Petra Popelková a Zuzana Vybíralová. Jen s krátkou přestávkou, způsobenou změnou hracího systému - hrají se v sobotu dopoledne dva zápasy za sebou - družstvo je účastníkem krajské soutěže. Svůj zatím největší úspěch si vybojovalo tím, že v roce 1998 vyhrálo svoji skupinu v krajském přeboru a zúčastnilo se kvalifikace o postup II.ligy. I když neuspělo, zaslouží si všechny hráčky obdiv, že při svých, zejména rodinných povinnostech, najdou si čas pro volejbal. Však také při utkáních běhá kolem hřiště někdy více dětí, než je těch šest hráček, bojujících na hřišti. U kormidla tohoto týmu stál v počátcích trenér Sedláček, jehož na začátku devadesátých let vystřídal Ing. Mirek Říha, jenž v současnosti zastává rovněž funkci předsedy volejbalového oddílu. Oddíl jako takový prodělal ovšem mezitím další organizační přesun, a to pod křídla chrudimského Sokola – v současnosti tedy hraje s hlavičkou TJ Sokol Chrudim – Bramac (jak velí doba, jméno největšího sponzora ovšem nesmí chybět). Ale tento časový úsek je již mapován v příslušné samostatné části našich stránek, která zachycuje vývoj chrudimského volejbalu v letech 1989-2001.

Druhé družstvo chrudimských žen začalo hrát v roce 1972 v TJ Elite Chrudim. Zúčastnilo se okresního přeboru a v družstvu hrály hráčky: Balcarová, Blehová, Kubínová, Pecková, Pelikánová, Regentová, Slavíková, Vodehnalová a Zachová. Z okresního volejbalu se vytratilo v roce l978. Za "vodojemem" se začal potom hrát volejbal až v r. 1987. Podnět k novému družstvu daly hráčky, které odešly z Transporty a na Elitce si daly dohromady vlastní družstvo. To je zatím úspěšné jen v okresním přeboru, ale hráčky tvoří výbornou "partu", která má své úspěchy ještě před sebou a při trošce snahy a vytrvalosti se jich jistě dočká.

menu

ODBORAŘSKÉ VOLEJBALOVÉ SOUTĚŽE
Tradičně a s velmi dobrou úrovní, byli na Chrudimsku volejbalové soutěže odborářských družstev. Již několik let se hraje okresní kolo ve sportovní hale TJ Transporta a zúčastňuje se ho vždy několik družstev mužů a žen chrudimských závodů a organizací jako Transporta, TJ Transporta, ZRTV, Tramontáž, ZŠ U stadiónu, Východočeské vodovody a kanalizace, Potraviny apod. V družstvech hrají i aktivní hráči a jejich přítomnost jen přispívá k úrovni jednotlivých zápasů. Odborářská soutěž je soutěž postupová, která končí celostátním kolem a z našich družstev dosáhli největší úspěch muži Transporty Chrudim v roce 1977. Družstvo v sestavě Machata, Procházka, Krupička, Bouška, J. Víšek, Z. Víšek a Šikl zvítězilo v krajském kole a v oblastním kole obsadilo pěkné třetí místo.

menu

V LETNÍ DOBĚ SE HRÁLO...
Dříve než skončíme, zveme Vás ještě na krátkou procházku po volejbalových hřištích v minulosti až do dnešní doby, tak jak je procházeli volejbalisté, když měnili barvu dresů.
První družstvo DSO Spartak Chrudim hrálo na hřišti "Na rozhledně" u prvních bytovek Transporty. Bylo v blízkosti dnešního Klubu mladých transporťáků. Bylo to zcela obyčejné, hliněné hřiště, kde se tráva trochu vykopala a zbytek se používáním hříště prostě vydupal. Družstvo DSC Slovan Chrudim mělo své hříště a pěkné, antukové, mezi stronmy u staré nemocnice, v místě, kde dnes stojí nová budova státní spořitelny. Ve staré nemocnici "šéfoval" volejbalový fanda - primář dr. Mlčoch a svoji ordinaci tu měl i hráč družstva a "ušař" dr. Svoboda. Proto také do dnešní sádrovny bylo možné ukládat síť a míče. A tak před tréninkem se pohybovali po chodbách v trenýrkách a tričkách hráči a na lavicích seděli pacienti, kteří měli v nose drátky a v ruce misku. Hrálo se tu dobře a k plné spokojenosti hračů i diváků. V dresu Jiskry Chrudim se hrálo na hřišti za muzeem, kde mělo družstvo již svoji kabinu. Prostou, bez vody na umytí, ale to vůbec nevadilo, protože po obou stranách bylo vody dost. Toto pěkné volejbalové prostředí zaniklo výstavbou letního kina. Svoji polohou ve středu města přece jen přilákala, i když náhodné, diváky, kteří se před nedělním obědem vyšli na procházku.

menu

V ZIMNÍM OBDOBÍ V TĚLOCVIČNÁCH
V této době se začínalo s volejbalem i přes zimní období. Pro zvyšování výkonnosti a úrovně hry již nestačily jen letní měsíce, bylo potřeba se věnovat volejbalu po celý rok, a tak se hledaly tělocvičny. Prvním útočištěm byla malá tělocvična u Zákaldná školy v Husově ulici - tak malá, že na každé straně mohli hrát nejvýše 4 hráči. Později se trénovalo na základní škole v Olbrachtově ulici, krátkou chvíli ve sportovní hale, ale hlavně v tělocvične Střední Průmyslové strojnické školy na Čáslavské ulici, snad nejlepší tělocvičně pro volejbal. Bylo by chybné se domnívat, že to je vše, protože se trénovalo ještě i v tělocvičně střední zemědělské technické školy v Poděbradově ulici a v tělocvičně základní školy U stadiónu. Až nakonec ve staré dobré sokolovně u sportovní haly TJ Transporta Chrudim. Nejednu zimu se chodilo a chodí trénovat a hrát hned do dvou tělocvičen v jednom týdnu.

menu

STŘÍDÁNÍ HŘIŠŤ...
Časté střídání tělocvičen platilo i pro střídání hřišť v letním období. Tak družstvo Lokomotivy.Chrudim hrálo na hřišti u Středního odborného učiliště Transporty i za tělocvičnou střední zemědělské technické školy a potom již jako Transporta Chrudim na stadiónu TJ. V době úpravy hřišť se družstvo znovu vrátilo na hřiště n Středního odborného učiliště Transporty. Nyní a snad už natrvalo hraje svá utkání na stadiónu TJ Transporta. Z původních tří kurtů jsou zde jen dva kurty, které mají své nedostatky a vyhlíží velice skromě proti tomu, co můžeme vidět třeba v Kvasinách, Chocni, nebo i v blízkých Zaječicích.Další chrudimská družstva Rudá hvězda Chrudim, to první družstvo mělo hřiště za svojí budovou a bylo vidět mezi bývalou "dřevárnouu a Klášterem. Druhé družstvo RH Chrudim, to již hostovalo na stadiónu TJ Elite Chrudim a ženy "Elitky", ty nemohou hrát jinde než na svém stadiónu za vodojemem.

Břetislav janovský
Luboš Krupička

menu

to nejlepší zde

"Výprask"
Něco o nás
O melouny boj
Dopis od Martina
aktuální tabulka
tabulky, rozis zapasů, odehrané zápasy
naši sponzoři
-----------------
volejbal jinde
-----------------
autoři
texty: vojta
vzhled: peggy